Aurelija Kriščiūnaitė

                                              Kas yra dvasingumas, su kuo jį valgyti ir kodėl jį verta auginti?

Dvasingumo svarbu nemaišyti su religingumu, nes, mano supratimu, tai visiškai skirtingi dalykai. Dvasingiems žmonėms nėra svetimas tikėjimas ar tam tikra jo forma, bet jis visiškai nebūtinai privalo turėti kažkokią religinę išraišką ar būti ribojamas konkrečių religinių dogmų. Analogiškai yra ir su religingaisiais. Tarp jų yra labai aukštą dvasinį lygį pasiekusių žmonių, bet, kaip bebūtų gaila, yra ir nemažai tokių, kurie kasdien meldžiasi, sekmadieniais eina į mišias, pasninkauja ir galbūt netgi vykdo visus didžiuosius bažnytinius įsakymus, bet, nepaisant to, yra dvasios ubagai.

Taigi, vieniems dvasingumas asocijuojasi su jogos asanoje (tam tikroje pozoje) stovinčiu ir vien kosmine energija mintančiu jogu, kitiems – su visas savo jėgas, laiką ir energiją likimo nuskriaustiems aukojančiu vienuoliu, tretiems – su indigo ar “deimantinę sielą” turinčiais vaikais, jau atėjusiais į šį pasaulį su didele vidine išmintim. Visos šios formos yra vienokio ar kitokio dvasingumo išraiškos.

Skirtingai nei intelektualinis augimas ar fizinės formos gerinimas, dvasinis tobulėjimas nėra kažkokia konkrečiai įvardijama ir juo labiau pamatuojama ar įvertinama žinių bei pasiekimų sritis. Čia nėra kontrolinių ir egzaminų. Pakilęs į tam tikrą dvasinį lygį, negauni nei diplomo, nei prizinės taurės, nei įgytos specialybės pažymėjimo, nei elementariausio pagyrimo rašto.

Taigi, kyla keli natūralus klausimai:

• Ar tokiai subtiliai ir ypatingai žmogaus augimo sričiai galima pritaikyti kažkokią formulę, tai yra konkrečius žingsnius, kuriais kryptingai ir nuosekliai einant, didėja dvasinis žmogaus augimas?

• Galbūt šiuolaikinėje, daugiausia materialines vertybes ir socialinį statusą vertinančioje, visuomet visur skubančioje ir viską pinigais matuojančioje visuomenėje dvasinis augimas ir tobulėjimas yra kažkoks nereikalingas svetimkūnis arba savanoriškas pasirinkimas būti daugumos apšauktam ne šiaip “balta varna”, bet dar daugiau – trenktu keistuoliu, kvailiu ar bobučių pasakom tikinčiu naivuoliu?

• Ar yra judriame triukšmingame didmiestyje gyvenančiam žmogui iš to dvasinio tobulėjimo kokios nors naudos ir jeigu yra – kaip tarp visų kasdieninių bėgimų, rutinos ir rūpesčių sugebėti surasti laiko dar ir jam?

Yra parašyta daug psichologinių straipsnių, teigiančių, kad esminis bet kokių žmogaus veiksmų galutinis tikslas yra būti laimingam. Tai yra norime turėti tam tikrus daiktus, būti tam tikros profesijos atstovu ar gyventi tam tikrą gyvenimo stilių vien tik todėl, kad tikime, jog tai mums atneš laimės jausmą.

Bėda ta, kad pilnatvės ieškojimas išoriniuose dalykuose yra niekada nesibaigiantis nepasotinamos laimės vaikymasis. Ko gero, daug kam pažįstamas gyvenimas laukimu, patyliukais sau mąstant : „Nu va, jei turėčiau tokią ir tokią poziciją darbe ir tokią algą, tai jau tikrai būčiau laimingas.“ Gauni, kažkiek laiko pasidžiaugi ir vaikymasis vyksta toliau. „Aha, nu bet jeigu turėčiau dar ir namą su baseinu , sodybą, prabangią mašiną ir jachtą (įrašykite norų sąrašą patys), tai jau tikrai daugiau nieko nereikėtų iki pilnos laimės.“ Deja, po kurio laiko nepasotinama burna nori dar, o širdis vėl kažko nerimsta. „ Nu gerai, kai jau turėsiu harmoningus laimingus santykius, vaikų ir gražią sveiką šeimą – tikrai jau būsiu laimingas.“ Ar tęsti toliau? Kaip bebūtų liūdna, daugelis tik mirties patale supranta, kad visada ieškojo ne ten, o patys išmingiausi – kad iš viso nebuvo ko ieškoti, nes laimė visada buvo čia pat.

Turiu savo asmeninę per keliolika metų atrastą dvasinio tobulėjimo formulę, o tiksliau pagalbinių priemonių kokteilį, kuris veikia man. Veikia ir daugumai mano dvasinių draugų, einančių ta pačia kryptimi. Ji labai paprasta ir tikiu, kad daugelio su savim dirbančių žmonių jau yra taip pat seniai atrasta, bet galbūt ji galėtų būti pritaikyta tarp tų, kurie vis dar „pakeliui“, todėl ją noriu trumpai pristatyti ir aprašyti.

Žingsniai ir pagalbinės dvasinio augimo priemonės

Mano manymu, čia viskas prasideda nuo mokymosi matyti toliau savo nosies, t.y. žiūrėti į supančią aplinką ir įvykius suvokiant, jog pasaulyje yra daugybė dalykų, kurių mes nematome, negirdime ir neužuodžiame, bet dėl to jie nėra mažiau realūs. Ir svarbiausia šio gilesnio matymo dalis – suvokti ir priimti save ne kaip mąstantį kaulų ir mėsytės rinkinį, kuris nusidėvi, po mirties suyra ir „the end of the story“, o kaip daugybę kūnų (matomų ir nematomų, laikinų ir nemirtingų) turinčią būtybę, kuri atėjo į šį pasaulį dėl konkrečios priežasties, su konkrečiu praeitų gyvenimų bagažu ir konkrečia misija bei užduotim.

Kol kas skamba, kaip sakinys iš mistinio filmo apie ateivį, gimusį Žemėje? Visiškai tikėtina, nes gilesnis savęs supratimas pats savaime ir nieko nedarant vieną rytą pabudus staiga neatsiranda (gal kai kuriems laimingiesiems taip ir pasisekė, bet daugumai turbut – ne ). Žinau tik viena – jei tokią savęs suvokimo teoriją bent jau pradedi mintyse gvildenti kaip galimai įmanomą, toliau į pagalbą dažniausiai ateina pati Visata, atsiųsdama tinkamus ženklus ir žmones, padedančius rasti kelią, žinias, kurios atsako į iškilusius klausimus ir situacijas. Ir tais momentais sąmoningai suvoki ar netgi realiai pajauti esąs kažkas daugiau nei vien tik kūnas.

Taigi, kokių įrankių reikia ieškoti dvasiniam augimui pasiekti?

1. Tinkama literatūra

Ne visos knygos perteikia vien išmintį ir gėrį. Vertingiausios dvasiniame kelyje vis dėlto yra negrožinės, ezoterinės literatūros knygos (nors pirmus žingsnius link Didžiojo pažinimo žengiantiems gali tikti ir autoriai, įvairių siužetų ir intriguojančių romano vingių pagalba įvedantys žmogų į Kitokį pasaulį – tai ir J. Ivanauskaitės knygos, ir P. Coelhas ir daugelis kitų). Taip, fantastinius ir savo siužetu įtraukiančius romanus skaityti labai įdomu, tačiau, dvasiniam augimui, didelės naudos tai neatneša. Konkrečių, daugelio lyderių rekomenduojamų knygų sąrašą netrukus rasite kituose blogo skilties „Sielos mokykla“ straipsniuose.
Prie tinkamos literatūros taip pat noriu paminėti ir internetinius skaitinius. Rytinės kavos gėrimą, skaitant visokius populiariuosius informacinius ir pramoginius portalus, pakeitus vertingą ir pozityvią informaciją skleidžiančių portalų ir blogų naršymu, augimas vyksta ne tik greičiau, bet ir maloniau.

2. Tinkami renginiai – seminarai, workshop‘ai

Dar viena labai vertinga vieta pildyti savo dvasinį bagažą yra atitinkamos temos seminarai ir darbo grupės (taip vadinami workshop‘ai). Skaitydamas knygą, net ir būdamas labai imlus, disciplinuotas ir lakios vaizduotės, vis vien informaciją gauni tik informaciniu keliu. Tuo tarpu renginiuose ne tik sutinki šimtus bendraminčių bei gali užmegzti labai vertingas draugystes, bet ir tą pačią informaciją gauni bent keliais skirtingais būdais – verbaliniu, emociniu ir netgi energetiniu (jei darbo grupėse iš karto dirbama su gauta informacija). Tokiu būdu gautos žinios įsisavina greičiau, o motyvacija keistis ir augti būna žymiai didesnė.

3. Tinkamas draugų ir bendraminčių ratas

Manau, kad labai svarbus žingsnis, žengiant į dvasinį augimą yra tinkamai pasirinkti žmonių, su kuriais leidžiame laiką, ratą. Ir čia svarbu ne tik nauji, panašiais dalykais besidomintys bendraminčiai, bet ir tie, kurie mūsų draugų rate yra jau seniau.

Piktų, negatyvių ir dvasiškai skurdžių kolegų pakeisti negalime (aišku, visada galime pakeisti darbą ), bet žmones, su kuriais bendraujame po darbo, renkamės patys. Savaime suprantama, kad bendraminčių, kurie jus ne tik supranta ir palaiko, bet ir noriai kartu eina augimo keliu, apsuptyje, raktą nuo Visatos paslapčių rasite daug greičiau nei bendraudami su skeptiškai ir siaurai mąstančiais bei iš dvasininių vertybių dažnai besišaipančiais jaunystės draugais, kuriems šie dalykai svetimi.

Žinoma, tai nereiškia, kad pradėjus eiti dvasiniu keliu, reikia atsisėsti ir iš sąrašo išbraukti visus nedvasingus draugus. 🙂 Manau, kad tokie pokyčiai ir vidinis jausmas, su kuriuo iš jų norite bendrauti daugiau ir dažniau (nes nuo to bendravimo “pasikraunate daug daugiau ir ilgesniam laikui”), su laiku ateina savaime, augant intuicijai bei stiprėjant vidiniam balsui.

Lygiai taip natūraliai su kai kuriais iš draugų santykiai ilgainiui tiesiog nutrūksta… Matyt taip yra dėl to, kad yra lengviau būti savimi tarp savų, o keistis – tarp norinčių keistis.

4. Maksimalus savęs pažinimas numerologijos ir astrologijos pagalba – savo karminių užduočių ir misijos suvokimas, kuris is esmės pakeičia gyvenimą

Vienas svarbiausių, mano manymu, įrankių, dažnai iš esmės atveriančių akis yra asmeninis horoskopas ir išsami numerologinė tikslios jūsų gimimo datos, vietos bei vardo, pavardės ir tėvavardžio analizė. Šie, visuomenės daugumos išjuokiami, neva, iš piršto laužti pseudomokslai, yra, mano nuomone, ne tik nepakankamai įvertinti, bet ir sąmoningai nustumti į šalį. Žinoma, dažnos jų apraiškos masinėse informavimo priemonėse yra „popsinės“, visiškai paviršutiniškos ir tinkamos tik smagiai pasižaisti ar pasijuokti. Skeptiškas žmonių požiūris į astrologiją ir numerologiją natūraliai susiformuoja dėl to, kad plačioji visuomenė per mažai susiduria su rimtais šaltiniais ir daugiamete profesionalia patirtimi besiremiančiomis, asmeniškai žmogui sudarytomis analizėmis.

Kaip rodo daugybė realių pavyzdžių, pastarosiose stebinančiai atsispindi ne tik žmogaus charakterio savybės, atsinešti talentai ir silpnybės, praėjusio ir būsimo gyvenimo įvykiai, bet ir karminės užduotys bei misija. Štai ši informacija yra gyvybiškai būtina, norint suprasti, kas esame ir ko atėjome į šią planetą. Suvokus savo misiją ir pradėjus dirbti su jos įgyvendinimu, mąstymas keičiasi milžiniškais tempais, prasideda dideli pokyčiai, ima dėtis stebuklingi dalykai ir, kas labai svarbu – apima nuolatinis laimės jausmas. Einant savo širdies keliu visi įvykiai, žingsniai ir poelgiai tampa prasmingais ir suprantamais.

5. Tinkami mokytojai

Kaip bebūtų gaila, ne visiems nusišypso laimė turėti gerus dvasinius mokytojus. Tačiau nereikia nusiminti, nes tai, kad iki šiol neturėjote tam tinkamo autoriteto, dar nereiškia, kad jo taip niekada ir nesutiksite. Visatoje viskas veikia pagal dėsnį – prašyk, įsivaizduok ir gausi. Skaitykite išminties suteikiančias knygas, susiraskite jas skaitančių bendraminčių, vaikščiokite į atitinkamus renginius ir, bėgant laikui, jūsų akiratyje būtinai pasirodys žmogus, kuris bus ne tik daug toliau pažengęs šioje srityje, bet ir mielai sutinkantis savo žiniomis pasidalinti su jumis. Tuomet ir prasidės didžioji pokyčių kelionė, nes mokytojui vedant už rankos viskas vyksta daug greičiau ir intensyviau.

6. Dvasinės praktikos

Nei vienas žmogus nėra pasiekęs dvasinės pilnatvės, semdamasis vien teorinių žinių. Esame taip pat ir kūnas, todėl nenuostabu, kad į dvasinio kelio „mokymosi kursą“ turime įtraukti ir praktiką. Šiuo atveju, tai įvairi, kiekvienam pagal skonį labiau priimtina dvasinė praktika, kurios pagrindas yra įvairių rūšių meditacijos.

Pagrindinė jų nauda :

• tai proto išvalymas ir nuraminimas, kas tiesiogiai padeda kovoti su stresu,
• susijungimas su aukštesniuoju “aš” ir aukštesniaisiais mokytojais”,
• vidinio balso ir intuicijos stiprinimas, kas padeda teisingiau ir lengviau priimti tinkamus sprendimus
• energetinių kanalų ir karmos valymas,
• geresnė emocinė ir netgi fizinė savijauta,
• didėjantis bepriežastinės laimės jausmas,
• dažnas genialių idėjų pliūpsnis,
• meditacijų metu ateinantys atsakymai į seniai kankinančius klausimus,
• ir dar daug kitų nuostabių dalykų.

Daugiau apie meditacijas ir konrečius žingsnius, pradedant ir mokantis medituoti, išsamiau parašyta straipsnyje “Apie meditacijas ir ne tik“.

Prie šių 6 pagrindinių dvasinio tobulėjimo ingriedientų su laiku turėtų prisijungti ir sąmoningas gyvenimo būdas, renkantis ne tik atitinkamą maistą, rūbus, daiktus, bet ir veiklą, kuri negriauna mūsų nuostabios planetos ir eina kartu su jos amžinu ritmu. Na, bet tai jau yra tolimesnis sielos mokyklos kursų lygis, į kurį gilinsimės vėliau.

Taigi, vėl grįžtame prie klausimų, užduotų straipsnio pradžioje.

Ką duoda dvasinis augimas?

Dvasiškai jau pažengusiems žmonėms toks klausimas dažniausiai nebekyla, nes jie suvokia, jog šis tobulėjimas yra ne priemonė kažką gauti, o pats Kelias ir galutinis tikslas. Tačiau tiems, kas vis dar svarsto, ar verta tam skirti laiko ir jėgų, galiu drąsiai pasakyti. Taip, dvasinis augimas turi ir merkantilišką vertę. Jis tikrai duoda apčiuopiamos naudos. Kokios? Ogi tokios, kad dirbant su savimi, analizuojant ir pažįstant save ir galiausiai pradėjus daryti tai, ko siela iš tiesų nori, tas retas svečias – laimės jausmas – tampa nuolatiniu palydovu, o visi su tavimi ir aplinkui vykstantys geri ir net iš pirmo žvilgsnio blogi dalykai ne tik atrodo prasmingi, bet ir visiškai būtini vientisos dėlionės segmentai. Čia jau net nekalbant apie visus nuostabius dalykus, kuriuos atneša dvasinė praktika, išvardintus prie meditacijų.

Taigi, prisimenant anksčiau minėtą faktą, kad esminis bet kokių žmogaus veiksmų galutinis tikslas yra būti laimingu, dvasinis tobulėjimas šį tikslą padeda įgyvendinti čia ir dabar, suradus tą nuostabų pilnatvės jausmą ne išoriniuose dalykuose, o mūsų viduje.

Vis dar abejojate, ar jums to reikia?

Kiekvieno kelio pradžioje iškyla klausimų, sunkumų ir išbandymų, bet norintys visuomet ieško galimybių, o nenorintys – pasiteisinimų, kodėl jie to daryti negali. Tie, kas siekia dvasinio tobulumo, visuomet kelyje sutinka tuos, kurie padeda eiti ir, jei reikia, netgi veda už rankos, kol mūsų pačių žingsniai tampa tvirtesni. Teisingai sako, kad tūkstančio kilometrų kelionė prasideda nuo pirmojo žingsnelio. Tik nuo jūsų priklauso, ar surasite savyje noro, jėgų ir šiek tiek laiko jį žengti.

„Sielos namai“ jums linki nuostabios, pamokančios ir įdomios kelionės!

Ir dar šis tas prieš užbaigiant. Jeigu šiame straipsnyje išdėstyti dalykai jums pasirodė pernelyg paprasti, seniai pažįstami ir savaime suprantami – nuoširdžiai sveikinu, nes jūs esate jau tolimesniame kelio etape! Tikiu, kad dalindamiesi savo patirtimi ir savo pavyzdžiu įkvėpdami kitus, su laiku sukursime vis sveikesnę ir malonesnę aplinką, kurioje tiesiog gera būti. Tegu ir kiti sužino, kodėl dvasiškai tobulėti ne tik gera, bet ir verta.

Su meile,

Sielos namai

—————————————————————————————————————————————-

Jei jums patiko šis straipsnis, tikėtina, kad patiks ir nauji Sielos namų irašai. Užsisakykite naujausių blogo įrašų prenumeratą, įrašę savo elektroninio pašto adresą baneryje, esančiame dešiniame viršutiniame tinklaraščio kampe. Nuo šiol naujausius straipsnius gausite tiesiog el-paštu. Taip nepraleisite jokių svarbių naujienų!

2 responses »

 1. labai gera dvasingumo ABCele, jau net ne ABC-ele o visas gidas!, su klausimais ir atsakymais 🙂

  Viskas taip aiskiai, pateikta. Visi irankiai isvardinti ir aprasyti dvasiniame tobulejime tikrai reikalingi.
  Turbut esu skeptiskas, ir per mazai apsiskaites, kad sutikciau su saves pazinimo (4 punktas), aprasymu. t.y. sutinku kad saves pazinimas yra vienas svarbiausiu dalyku gyvenime, bet kaskodel netikiu astrologiniais poveikiais(horoskopais), karmomis, ir kad gimimo vieta ar laikas gali tureti kaskokia reiksme musu gyvenimo tikslui, misijai… man tai analogiska su bureja, kai pas ja apsilankai ji nusprendzia koks bus tavo likimas, tavo ateitis – tau nieko nebelieka tik susitaikyti su tuom ka isbure… 🙂

  aisku cia tik mano, neisigilinusio i astrologines paslaptis zmogaus nuomone…

  • Ačiū Pauliau. 🙂 Manau, kad būtent tokie – aiškūs, paprastai, vaizdingai ir išsamiai parašyti tekstai yra geriausiai įsisavinami skirtingo pasiruošimo skaitytojų. Tokius pati lengviausiai ir maloniausiai skaitau, tad ir pati stengiuosi tokius rašyti.
   Del astrologijos tave suprantu. Ir pati prieš keliolika metų taip maniau. Kol nesusidūriau su profesionalia astrologija ir numerologija, o ne popsinėm jų apraiškom, su kuriom daugiausia tenka masiškai susidurti…. Pati buvau ir tebesu nustebinta, kiek daug vidinių tiesų ir atsineštų užduočių atspindi asmeniškai tau parašytas horoskopas. Taigi, kiekvienas savęs pažinimo kelią renkamės pagal tai, kuo tikime ir ko norime. Tiesiog man šios sritys buvo malonus atradimas (net iš toli neprimenantis būrėjos pasakojamų pasakų :)), todėl juo noriu pasidalinti ir su visais Sielos namų skaitytojais. Ačiū, kad esi vienas iš jų. 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s